Adresa redacţiei: Str. Bulevardul Victoriei nr. 3-5, Email: redactie@realitateadorohoiana.ro, Telefon: 0331.402.010
Comunicat PSD - Un pas important pentru Botoșani: Guvernul a aprobat exproprierile necesare construirii Șoselei de Centură
Realitatea DorohoianăData 05.06.2025 - 11:34:43
Politic
Municipiul Botoșani se apropie de concretizarea unuia dintre cele mai importante proiecte de infrastructură din ultimii ani.
DISTRIBUIE           

Guvernul României a aprobat declanșarea procedurilor de expropriere pentru terenurile aflate pe traseul viitoarei Șosele de Centură – un pas esențial pentru începerea lucrărilor. Exproprierile vor fi realizate de Ministerul Transporturilor, prin CNAIR, cu o alocare de 2,29 milioane de lei destinată despăgubirii proprietarilor.

„Este un proiect la care s-a muncit foarte mult, cu răbdare și încredere. Domnul primar Cosmin Andrei, alături de echipa Zonei Metropolitane Botoșani, a crezut cu tărie în acest demers. Șoseaua de Centură va scoate traficul greu din oraș și va lega două axe rutiere importante ale județului: Botoșani – Suceava și Botoșani – Iași. Va aduce nu doar fluidizarea traficului, ci și o șansă reală de dezvoltare pentru întreg județul. Mă bucur că am avut ocazia, în calitate de consilier de stat, să susțin acest proiect în fazele-cheie de la nivel guvernamental. E o responsabilitate pe care o privesc cu seriozitate, dar și cu entuziasm – pentru că știu cât de mult înseamnă pentru botoșăneni”, a declarat Florin Gavril, consilier de stat și unul dintre susținătorii constanți ai proiectului.

Cu o viziune orientată spre rezultate concrete, Florin Gavril face parte din noua generație social-democrată, care crede că marile proiecte de infrastructură pot face diferența și pot reduce decalajele față de restul țării. Un astfel de proiect este și cel al Centurii Botoșani. Prima etapă a Variantei Ocolitoare va avea 10 kilometri și va include un nod rutier cu pasaj suprateran în zona Baisa (conexiune cu DN29 și viitorul Drum Expres Botoșani – Suceava) și două sensuri giratorii, la Băiceni și Lebăda.

Valoarea totală a proiectului depășește 58 de milioane de euro, dintre care doar 2% reprezintă contribuția municipalității, restul fiind acoperit din fonduri europene, prin Programul de Transport 2021–2027.

Urmăriţi ştirile RealitateaDorohoiana.ro si pe Google News

Comentarii


Articole din aceeași categorie
Comunicat - Acuzații dure în Senat. Proiectul care ar fi scutit românii vulnerabili de la plata CASS, respins de partidele coalizate - VIDEO
Comunicat - Cătălin Silegeanu, critici dure la adresa ANAF în plenul Senatului: „Se crede Dumnezeu”
Comunicat - Botoșani - în topul județelor din Moldova la finanțările PNRR
Comunicat - Decalaje dramatice între centru și județele marginale, semnalate în Senat de Cătălin Silegeanu
Comunicat - PSD Botoșani susține decizia conducerii centrale a PSD de a respinge tentativa Guvernului Bolojan de a tăia salariile cu 10%
Comunicat PSD - Valeriu Iftime își acoperă incompetența administrativă cu proiectele și viziunea fostei conduceri a Consiliului Județean și ale municipalității botoșănene - FOTO
Comunicat - Senatorul Cătălin Silegeanu participă la Conferința Mondială pentru Dezvoltarea Telecomunicațiilor, alături de președintele ANCOM
Comunicat - Regula alternanței în trafic, clarificată prin amendamente de senatorul Cătălin Silegeanu
Sondaj
Cele mai citite
Două accidente rutiere produse astăzi în județ. Primul în apropierea Dorohoiului, al doilea la intrarea în Săveni
1175
Spitalul Municipal Dorohoi angajează asistent medical generalist, pentru Secția ATI
1038
Acțiune a polițiștilor în Dorohoi!
958
Bărbat dat dispărut de familie, găsit în șoc hipotermic de polițiști
777
FOTOGALERIE - Pod între generații: Copii și vârstnici din Dorohoi reconstruiesc spiritul Crăciunului
420
Tânăr arestat preventiv după ce a ucis cu bestialitate câinele unui consătean - VIDEO
386
Conferința preoțească a Protopopiatului Dorohoi, desfășurată la Parohia „Sfântul Nicolae” Corlăteni, în prezența PS Nichifor Botoșăneanul - FOTO
368
Bătrân decedat în incendiul care i-a cuprins casa. Soția acestuia, în vârstă de 81 de ani, a fost spitalizată cu arsuri
346
DOROHOI - Recunoaștere națională pentru chimiștii Colegiului Național ,,Grigore Ghica” – premiu pe echipe la concursul „Academician Cristofor Simionescu”
329
Spitalul Municipal Dorohoi angajează asistent medical generalist pentru secția pediatrie
318
Arhiva Video
ARHIVA VIDEO REALITATEA DOROHOIANĂ – Grupul umoristic „Lunaticii”, remember la zece ani de la ultimul spectacol - VIDEO&FOTO
ARHIVA VIDEO REALITATEA DOROHOIANĂ – Ovidiu Lipan „Ţăndărică”, recital incendiar la Dorohoi, în 2013
COMUNICAT & VIDEO - „Oamenii ALDE Botoşani sunt cei care fac diferenţa”
Vezi toată arhiva video
Anunţuri
Spitalul Municipal Dorohoi angajează asistent medical generalist, pentru Secția ATI
Spitalul Municipal Dorohoi angajează asistent medical generalist pentru secția pediatrie
Spitalul Municipal Dorohoi - CHIRURGIE ŞI ORTOPEDIE PEDIATRICĂ
Spitalul Municipal Dorohoi - CONSULTAŢII GRATUITE GERIATRIE ŞI GERONTOLOGIE PE BAZA BILETELOR DE TRIMITERE
Primăria Dorohoi – Dezbatere publică privind stabilirea impozitelor și taxelor locale pentru anul 2026
Acest site foloseste cookie-uri pentru o mai buna functionare. Conform reglementarilor si indrumarilor privind cele mai bune practivi, orice utilizator din UE trebuie instiintat in aceasta privinta si trebuie sa isi dea acordul privind aceasta instiintare.


Sunt de acord