Bărbat accidentat, ajutat de un jandarm aflat în timpul liber | Realitatea DorohoianăData 13.01.2025 - 21:37:22 |  Local | | În această seară, in jurul orei 19.20, după ce a predat serviciul de pază și protecție instituțională la Serviciul Județean Botoșani al Arhivelor Naționale și pleca spre casă, un jandarm a auzit în apropierea obiectivului asigurat cu pază o persoană care striga după ajutor. | | |
Jandarmul s-a îndreptat spre locul de unde se auzeau strigătele și a găsit un bărbat în vârstă de aproximativ 65 de ani, căzut pe trotuar.
Bărbatul i-a explicat jandarmului că s-a accidentat la un picior după ce s-a dezechilibrat în mers și nu se mai poate deplasa fără a fi sprijinit de altcineva.
Deoarece bărbatul acuza dureri la picior, jandarmul a solicitat prin apel 112 prezența unei ambulanțe, iar la sosirea acesteia a ajutat la urcarea bărbatului în vederea transportării la Unitatea de Primire a Urgențelor din cadrul Spitalului Mavromati, pentru acordarea îngrijirilor medicale de specialitate.
Având în vedere temperaturile negative prognozate pe timpul nopții în următoarele câteva zile, recomandăm celor care observă persoane în dificultate să solicite sprijinul autorităților prin apel la numărul unic de urgență 112, pentru a fi evitate posibilele cazuri de hipotermie, care pot avea consecințe grave asupra sănătății.
Serviciul Judeţean Botoşani al Arhivelor Naționale este unul din cele 18 obiective asigurate cu pază de efectivele structurilor specializate din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani.

|  Urmăriţi ştirile RealitateaDorohoiana.ro si pe Google News |

Articole din aceeași categorie |
| Servicii medicale oferite în Ambulatoriul de specialitate al Spitalului Municipal Dorohoi |
| | Patru persoane și-au pierdut viața în incendii, în luna ianuarie, în județ |
| | Prevenirea violenţei în familie – prioritate a Poliţiei Romane |
| | Casă din Darabani la un pas să fie făcută scrum |
| | Coliziune între un autoturism și un camion, la Flămânzi, Din fericire nu au fost victime |
| | Măsuri de ordine publică la meciul de fotbal dintre F.C. Botoșani și Sepsi Sfântu Gheorghe |
| | Tragedie la Arborea. Bărbat ars de viu în propria casă |
| | Familie cu 11 copii rămasă fără casă din cauza unui incendiu - FOTO |
|
|
Autoritățile locale din Corlăteni acuzate, printr-o postare în mediul online, că au dispus uciderea câinilor fără stăpân. Polițiștii s-au sesizat și au deschis o anchetă | 502 |
| Cercetări extinse, făcute de către polițiștii dorohoieni, în cazul câinilor uciși la Corlăteni | 359 |
| Direcția de Asistență Socială Dorohoi pune la dispoziția agenților economici din municipiu persoane, beneficiare a venitului minim de incluziune, pentru activități sezoniere | 339 |
| Spitalul Municipal Dorohoi angajează asistent medical generalist | 333 |
| Vând apartament în Dorohoi | 324 |
| Prefectul Dan Nechifor - Două dosare penale înaintate Parchetului de pe lângă Judecătoria Dorohoi, în urma uciderii câinilor fără stăpân la Corlăteni - VIDEO | 266 |
| Dorohoian prins de polițiști la volan cu o alcoolemie de 1,24 mg/l alcool pur în aerul expirat | 265 |
| Spitalul Municipal Dorohoi, ANUNȚ - Evaluarea impactului asupra mediului | 264 |
| Familie cu 11 copii rămasă fără casă din cauza unui incendiu - FOTO | 258 |
| Tragedie la Arborea. Bărbat ars de viu în propria casă | 242 |
|
| ARHIVA VIDEO REALITATEA DOROHOIANĂ – Grupul umoristic „Lunaticii”, remember la zece ani de la ultimul spectacol - VIDEO&FOTO |
| | ARHIVA VIDEO REALITATEA DOROHOIANĂ – Ovidiu Lipan „Ţăndărică”, recital incendiar la Dorohoi, în 2013 |
| | COMUNICAT & VIDEO - „Oamenii ALDE Botoşani sunt cei care fac diferenţa” |
| Vezi toată arhiva video |
ANUNȚ DE ANGAJARE – KINETOTERAPEUT |
| DOROHOI - Oferte delicioase de la LUCA: comBUNații care îți fac ziua mai bună! |
| Vând apartament în Dorohoi |
| Spitalul Municipal Dorohoi, ANUNȚ - Evaluarea impactului asupra mediului |
| Spitalul Municipal Dorohoi angajează asistent medical generalist |
|
|
Acest site foloseste cookie-uri pentru o mai buna functionare. Conform reglementarilor si indrumarilor privind cele mai bune practivi, orice utilizator din UE trebuie instiintat in aceasta privinta si trebuie sa isi dea acordul privind aceasta instiintare.
Sunt de acord