Adresa redacţiei: Str. Bulevardul Victoriei nr. 3-5, Email: redactie@realitateadorohoiana.ro, Telefon: 0331.402.010
Mircea Toma, despre atacurile la libertatea de exprimare - vezi cazuri concrete
Data 22.07.2012 - 16:09:00
Preşedintele ActiveWatch - Agenţia de Monitorizare a Presei, Mircea Toma, consideră că libertatea de exprimare este grav afectată, ca urmare a acţiunilor recente ale reprezentanţilor USL. "Revenim la perioada guvernării Năstase", avertizează Toma. Constatările lui Mircea Toma se bazează pe evenimentele recente, care au avut loc în media controlată de stat. Este vorba despre Radio România Actualităţi, agenţia de presă Agerpres, Televiziunea Română şi portalul de ştiri online al TVR, tvrinfo.ro.
DISTRIBUIE           
Cazul Radio România Actualităţi

Corespondentul postului public de radio la Bruxelles, Carmen Valica, a fost acuzat de reprezentantii USL, Norica Nicolai si Dan Sova, ca a defaimat tara la Bruxelles prin intrebarile puse comisarului european pe Justitie, Vivianne Redding. Ea a fost chemata in tara si supusa unei cercetari de catre Consiliul de Onoare al Radioului Public. A fost gasita nevinovata, insa decizia nu a fost comunicata public. Carmen Valica nu a mai fost trimisa inapoi la Bruxelles. "Radioul public nu a iesit public sa compenseze minciunile lansate de Dan Sova. I-am cerut demisia, ca urmare a acestei conduite de tip stalinist, prin utilizarea unei propagande mincinoase care se refera la denigrarea patriei, la sabotarea patriei. Bruxelles este si tara mea, nu alta tara, suntem membri ai unei structuri din care cu totii facem parte. Aici vorbim de o campanie de propaganda politica, instrumentata pe cocoasa mass-media, pentru a controla perceptia publicului in vederea campaniei electorale", a declarat Mircea Toma pentru Ziare.com. Cazul lui Carmen Valica a fost considerat de Active Watch ca "o vanatoare politica de vrajitoare".

Cazul Agerpres

Jurnalistul Claudiu Zamfir, acreditat la Guvern, a trimis cateva intrebari, prin mail, biroului de presa al Executivului referitoare la activitatea generalului Wesley Clark, numit consilier al lui Victor Ponta. Jurnalistul dorea sa afle atributiile acestuia si sumele cu care va fi retribuit. La numai cateva ore dupa aceea, Claudiu Zamfir a fost anuntat ca nu se va mai ocupa de Guvern. Conform Romania Libera, sefii sai ar fi facut referire la intrebarile pe care Zamfir le trimisese la Palatul Victoria si i-au reprosat ca nu si-a anuntat intentia de a solicita respectivele lamuriri. Jurnalistul nu a primit alte explicatii, iar conducerea Agerpres a refuzat sa comenteze. Presedintele ActiveWatch - Agentia de Monitorizare a Presei considera ca acest caz este un exemplu foarte clar de descurajare a accesului la informatiile de interes public.

Cazul tvrinfo.ro

Redactorul-sef Teodor Tita si redactorul-sef adjunct Alexandra Badicioiu de la portalul tvrinfo.ro au declarat, saptamana aceasta, ca sefii le-au cerut sa nu mai realizeze materiale proprii in timpul campaniei pentru referendum. Cu cateva zile mai inainte, noul coordonator editorial pe online, stiri si dezbateri al TVR, Monica Ghiurco, le-a cerut "curatarea homepage-ului de stiri politice cu valente electorale in favoarea subiectelor arzatoare, de interes public, tratate pe larg si exhaustiv in Jurnalele TVR". Conform Pagina de Media, Tita si Badicioiu au anuntat ca intra in concediu, pentru "a ne da seama ce vom face in continuare". "In acest moment, nu mai putem garanta calitatea si relevanta unui site aflat in dezintegrare, din motive administrative, dar si editoriale", au spus cei doi, intr-o scrisoare postata pe Facebook. TVRinfo.ro a atras critici din partea presedintelui interimar al TVR, Radu Calin Cristea, pentru ca a publicat stirea despre plagiatul premierului Victor Ponta descoperit de revista "Nature". Numele Monicai Ghiurco apare in stenogramele PSD din noiembrie 2004, cand premierul Adrian Nastase o aprecia ca "bine intentionata". "Chiar daca este foarte bine intentionata, ea nu stie ce vrem noi. Asta este problema. Ea este, dupa parerea mea, fata asta, Ghiurco, foarte bine intentionata", spunea Nastase intr-o sedinta cu conducerea PSD privind masuri de influentare a presei. Mircea Toma spune ca, in cazul tvrinfo.ro, este vorba despre o situatie foarte evidenta de cenzura. "Interdictia pe care noua conducere editoriala a TVR a impus-o portalului de stiri inseamna cenzura. Cenzura asta inseamna: ca nu mai permiti accesul publicului la o informatie. Motivele invocate sunt ridicole si compromitatoare pentru nivelul profesional al celor care le-au invocat. Presiunile au inceput la tvrinfo.ro inca de cand au publicat documentele care ilustrau plagiatul actualului premier. Este relevant pentru motivele care sunt in spatele acestor masuri administrative", a declarat Mircea Toma.

Inapoi, in vremea lui Nastase

Presedintele Active Watch - Agentia de Monitorizare a Presei vede in aceste cazuri primele semne ale revenirii la perioada neagra pentru presa, dintre anii 2000-2004, ai guvernarii Nastase. "Libertatea de exprimare este grav afectata acum, prin gesturile care s-au facut, vorbesc de schimbarile de la nivelul Radioului si Televiziunii Publice, unde au fost instalati oameni politici pe functii editoriale si prin primele consecinte vizibile ale acestor gesturi. Este o politica ferma, concentrata pe controlul editorial, ale carei prime semne le vedem acum, traim un deja vu fata de ce s-a intamplat in Romania in perioada 200-2004. Surprinderea este ca acum avem de a face cu o prima linie de politicieni mai tineri decat cei de atunci, pe aceia puteam sa-i acuzam ca mostenesc tarele unei epoci comuniste si nu stiu sa faca altceva, dar aici avem de a face cu o generatie tanara, cum este cazul lui Victor Ponta si Crin Antonescu, care nu a mostenit nimic, a invatat de la predecesori", a subliniat Mircea Toma pentru Ziare.com.

Presedintele Active Watch se asteapta ca, in continuare, situatia presei sa se agraveze. "Nu vad ce i-ar impiedica pe acesti tineri politicieni sa foloseasca metodele mostenite din perioada Nastase si in relatia cu presa privata, avand in vedere lipsa vizibila a asumarii vreunui criteriu moral in felul in care se intampla lucrurile pe media publica. Prin urmare, ne putem astepta iar la controlul presei prin publicitatea pe bani publici, utilizarea datoriilor la stat ca instrument de presiune sau alte tipuri de presiune indirecta, pe care atunci le intalneam in tara, cand firmele care isi faceau publicitate in ziarele de opozitie erau haituite de autoritatile locale", a concluzionat Mircea Toma.

Doctor in psihologie si jurnalist, Mircea Toma a infiintat Agentia de Monitorizare a Presei in 1994. Este consultant in programe europene si internationale in domeniul libertatii de exprimare, autor al unor lucrari de specialitate, manuale si rapoarte, precum si a peste 4000 de articole in presa.

Sursa: Ziare.com

Urmăriţi ştirile RealitateaDorohoiana.ro si pe Google News

Comentarii


Articole din aceeași categorie
Cod Galben de vânt pentru județul Botoșani, mâine, între orele 11:00 – 23:00
Accident rutier grav la Dorohoi! O femeie a fost lovită de o mașină pe trecerea de pietoni - VIDEO&FOTOGALERIE
Camion încărcat cu pietriș, răsturnat la Prăjeni. Accidentul a fost anunțat prin sistemul eCall
DOROHOI - Bucuria Învierii celebrată la Centrul de zi pentru copiii și tinerii cu dizabilități
Copiii Centrului „Jurjac” aduc bucurie seniorilor de la Centrul de Zi pentru Persoane Vârstnice din Dorohoi - FOTOGALERIE
Controale premergătoare sărbătorilor pascale efectuate de DSVSA
Tânără din Ștefănești dată dispărută
Case în pericol din cauza unor coșuri de fum necurățate de funingine sau neizolate termic
Sondaj
Cele mai citite
Accident rutier grav la Dorohoi! O femeie a fost lovită de o mașină pe trecerea de pietoni - VIDEO&FOTOGALERIE
2648
Mesaj de condoleanțe transmis de colectivul Spitalului Municipal Dorohoi
892
COD GALBEN de vânt, viscol și ninsori, pentru județul Botoșani, mâine, începând cu ora 9:00
329
„SUB semnul naturii”, la Colegiul „Grigore Ghica”
319
Pădurar reținut de către polițiști pentru suspiciunea comiterii infracțiunilor de fals intelectual și uz de fals
288
Copiii Centrului „Jurjac” aduc bucurie seniorilor de la Centrul de Zi pentru Persoane Vârstnice din Dorohoi - FOTOGALERIE
285
Efecte grave ale vântului puternic, în municipiul Botoșani. Bucăți de tencuială desprinse și un copac căzut peste rețeaua electrică - VIDEO&FOTO
281
Primăria Dorohoi - Anunț licitație publică cu strigare pentru închirierea unor terenuri
273
Seară duhovnicească în parohia Cristinești – O întâlnire cu rost și har - FOTO
254
Pompierii alături de copii din Dorohoi și Cătămărăști Deal, în „Săptămână Verde” și „Școala Altfel” - FOTOGALERIE
249
Arhiva Video
ARHIVA VIDEO REALITATEA DOROHOIANĂ – Grupul umoristic „Lunaticii”, remember la zece ani de la ultimul spectacol - VIDEO&FOTO
ARHIVA VIDEO REALITATEA DOROHOIANĂ – Ovidiu Lipan „Ţăndărică”, recital incendiar la Dorohoi, în 2013
COMUNICAT & VIDEO - „Oamenii ALDE Botoşani sunt cei care fac diferenţa”
Vezi toată arhiva video
Anunţuri
Spitalul Municipal Dorohoi angajează medic neurolog
APEL UMANITAR - O luptă pentru viață: Nona Bianca, studenta la Drept care are nevoie de ajutorul nostru
Primăria Dorohoi - COMUNICAT cu privire la combaterea buruienii AMBROZIA
Mesaj de condoleanțe transmis de colectivul Spitalului Municipal Dorohoi
Primăria Dorohoi - Anunț licitație publică cu strigare pentru închirierea unor terenuri
Acest site foloseste cookie-uri pentru o mai buna functionare. Conform reglementarilor si indrumarilor privind cele mai bune practivi, orice utilizator din UE trebuie instiintat in aceasta privinta si trebuie sa isi dea acordul privind aceasta instiintare.


Sunt de acord